Zápis z PS dne 15.11.2011

7. května 2012 v 19:03 | Kristýna Malíková |  Zápisy z PS
Zápis ze setkání pracovní skupiny NZDM MSK 15. 11. 2011, NZDM Futra, Orlová

1.) Setkání PS probíhalo veřejně, byli pozváni zástupci Moravskoslezského kraje, ale ti se z účasti omluvili. Hosty byli zástupci z města Orlové a to konkrétně Jiřina Lízalová (Odbor sociální a zdravotní), David Pěntka (protidrogový koordinátor, prevence kriminality), Kateřina Gagolová (vedoucí OSPOD), Radislav Mojžíšek (místostarosta).
2.) Dopis od pana hejtmana Recmana - odpověď na náš otevřený dopis
Pan Hejtman ve svém dopise shrnul současnou situaci a nenabídl další možné cesty řešení, apeluje v něm, na to, že kraj dělá, co může. Ovšem v dopise píše, že o nastávající krizové situaci věděli již v únoru tohoto roku. Kraj dle jeho slov usiluje o stabilitu služeb sociální prevence, ale bohužel nemá přístup ke zdrojům financí a k realizaci návazného projektu. Pan Recman tuto situaci řešil i s ministrem práce a sociálních věcí, na kraji začala jednání se zástupci měst a s poskytovateli ohrožených sociálních služeb, kteří si podali žádost o dotaci z MPSV. "Kraj si vzal za cíl zajistit síť sociálních služeb a spolupracovat s poskytovateli a zástupci měst na úrovni partnerských vztahů."
3.) Diskuze PS k dopisu a k jednáním:
- PS by měla apelovat na MPSV, poskytovatelé na město, zveřejnit dopis na svých webovkách, spojit se, vyvíjet neustále tlak
- Co se dá dále dělat v této záležitosti? Adam: návrh spojit se s ČAS a naučit se komunikovat s MPSV
- Problémy:
ñ celá organizace a plánování sociálních služeb postrádá koncepčnost, každý přehazuje odpovědnost na druhé (město na kraj, kraj na město, na MPSV a obráceně)
ñ z formulářů v OK systému (dotace i výkaz) vychází jen nicneříkající ukazatele, neukazují, zda je služba opravdu kvalitní a zda-li má být finančně podpořena
ñ projektové výzvy neodpovídají reálným potřebám
ñ výpadek financí pro nově rozjeté služby
ñ mezera v projektech - nemožnost získat dotace na mzdové náklady - plýtvání peněz na vybavení + nedostatek peněz na lidské zdroje, přičemž 80% z nákladů služby činí mzdové náklady, vzdělávání pracovníků
ñ hlavní motto: "My vás tu chceme, ale peníze nedáme."
ñ hodně lidí nemá ponětí o sociální prevenci
- Co budeme dělat?
ñ Rozšířit povědomí o organizaci, o sociální prevenci, zapojovat se do více aktivit ve městě, monitoring, síťování, spojit se s dalšími službami, změnit obraz služeb sociální prevence (Markéta: "Musíme se umět prosazovat, lobovat, říkat městu, co umíme, v čem jsme dobří, musíme být konkrétní, informovat je o naší práci v číslech, vysvětlit vztahy, vazby." X Standa: "Kde na to najít čas? Od zajišťování služeb je zde město."). Spojit se s nadací, celebritou, s organizacemi v ústeckém a zlínském kraji, ať je nás více - celkově být aktivní ve fundraisingu.
ñ Zaměřit se na to, že budou v budoucnu podporovány hlavně organizace, které mají pověření sociálně právní ochrany dítěte.
ñ Dát ČASu konkrétnější podnět, aby za nás mohla lobovat.
ñ Možná spolupráce s Asociací poskytovatelů sociálních služeb.
4.) Pohled kraje na náš otevřený dopis - Vít Macháček
Obsah dopisu jsme měli zkonzultovat s panem Recmanem, dopis byl hodně konfrontační, podle nich měl být diplomatičtější, ale my jsme to tak chtěli. Dopis nejspíše částečně vyvolal individuální jednání s poskytovateli a městy.
5.) Závěr k této situaci: Co se s tím dá ještě dělat? NIC
Dopis pana Recmana naskenovat a rozposlat mezi členy PS, před zveřejněním dopisu na webu organizací a ČASu se zeptat pana Recmana. Získat jeho souhlas se zveřejněním a dotázat se jej na další spolupráci.
6.) Vyjádření k aktivitě členů PS, k situaci ve společnosti - neaktivní členové, nedostačující komunikace a podpora iniciativy. Otázka, jak to konkrétně podpořit. Je to vůbec náš úkol řešit financování? Nejsme tu pro něco jiného, pro práci s lidmi? Zakázky by mělo zadávat město... Celkově chybí občanská zodpovědnost, měl/a bych se zajímat o to, co se děje kolem.
7.) Rozloučení se s koncem roku - předvánoční setkání
čtvrtek 15.12.2011 v 9:30, středisko Magone Ostrava - Dubina, pohoštění 50Kč/osoba
8.) Koncept fungování PS v dalším roce, cíle, náplň
- pokračovat ve společném vzdělávání, hledání cest financování, jednou za rok zařadit do programu rozdělenou schůzku - setkání sociálních pracovníků, vedoucích, kontakťáků zvlášť,
- kurzy ČAS - najít prostory v dostupnějších městech Ova, Anketa: Jaká témata vzdělávacích kurzů?
9.) Členství v ČAS
- více organizací z PS by se mělo zapojit do členství v ČAS, zvyšuje prestiž, zaručuje kvalitu:)
- PS podpoří žádající organizace o členství v ČAS
10.) Hlasování o vstupu NZDM Futra do PS NZDM MSK
- 16 hlasů pro, nikdo proti, nikdo se nezdržel
11.) Výzkum Nízkoprahy pod lupou
- zajistí profil služby, informace pro donátory, pouze pro členy a žadatele o členství ČAS, anonymní a celorepublikové srovnání
12.) Konference MSK o končícím IP
- 29.11.2011 Ostrava - Vize fungování služeb sociální prevence v MSK
13.) Info z organizací
- Adam: "Chybějící pracovníky chceme nahradit dobrovolníky z EU."

MARKÉTA ÚKOLY:

- napsat panu Recmanovi, požádat ho o svolení zveřejnit jeho dopis
- zavolat Martině Zikmundové
- komunikace s panem Rackem
- udělat pozvánku a návratku na Předvánoční setkání PS
- Anketa vzdělávacích témat
- Polar - reportáž s panem Olejníčkem, medailonek o NZDM a krátké vyjádření k iniciativě, otevřenému dopisu atd.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama